Uno

Uno

Kategoriler

Uno Oyunu

Kart oyunları, arkadaşlar arasında keyifli vakit geçirmek için sıklıkla oynanır. Oyun oynamak için en sık tercih edilen kart türlerinden bir tanesi de Uno kartlarıdır. Uno, kendine has oyun kuralları ve kart tipleri ile diğer oyunlardan ayrılır. Ev partilerinde ya da kafelerde kalabalık arkadaş grupları tarafından tercih edilen Uno, en az 2 kişi ile oynanabilmesi açısından bu yönüyle az sayıda arkadaş grupları ile de oynanabilir. Bu açıdan fazlasıyla kullanışlı olan Uno’da amaç, eldeki kartların bitirilmesidir. Uno kartlar, Mattel Games  tarafından üretilir. Mattel Games; ailelerin, çocukları ve arkadaş gruplarının hayatına eğlence getirmek amacıyla kutu oyunları, kart oyunları ve online oyunlar üreten bir firma olarak öne çıkar.

Uno Nasıl Oynanır?

Uno en az 2 kişi ile oynanır. Her oyuncunun birer kart seçmesiyle oyun başlar. En yüksek kartı seçen oyuncu kartları karıştırarak her oyuncuya 7 kart dağıtır. Kalan kartlar, yüzleri gözükmeyecek şekilde çekme destesi olarak yakın bir yere konur. Bu destenin en üstündeki kart yere açılır. Kâğıt dağıtan kişinin solundaki oyuncu, yere kâğıt atacak ilk oyuncudur. Oyuncular, yerdeki kartı elindeki kartlardan bir tanesiyle eşleştirmeye çalışır. Bu eşleştirme sayıya ya da renge göre olabilir. Elde eşleşen kart yoksa çekme destesinden bir kart çekilir. Çekilen kart, eşleşebiliyorsa oyun devam eder. Eşleşmiyorsa sıradaki oyuncu oynar. Elinde son bir kart kalan oyuncu sesli bir şekilde “Uno” demek zorundadır. “Uno” diyen kişinin eli tahmin edilebiliyorsa diğer oyuncular buna göre birbirlerine akıl verebilir. Eğer bu oyuncu “Uno” demez ve diğer oyuncular bunu fark ederse, oyuncu çekme destesinden 2 kart çekmek zorunda kalır. Ayrıca istendiği takdirde aynı renkten iki adet kart atılabilir. Çekme destesinde kart bittiğinde yerdeki deste karıştırılarak çekme destesi olarak kullanılır.

Uno Kartları Nelerdir?

  • Sarı, Mavi, Yeşil ve Kırmızı renk gruplarında 0’dan 9’a kadar sayı kartları
  • 2 Kart Al
  • Yön Değiştir
  • El Geçer
  • Joker
  • 4 Kart Al & Joker
  • Toplam 112 adet kart

Uno Kartlarının Özellikleri

2 Kart Al kartı yere atıldığında sıradaki oyuncunun 2 adet kart çekmesi gerekir ve o el oynayamaz. Bu kart, aynı renklerin uyuşması ile kullanılabileceği gibi farklı renkte aynı kartın üzerine de atılabilir. Aynı kural, bu kart oyun başında açıldığında da geçerlidir. Dört farklı renk grubunda 2’şer adet bulunur.

Yön Değiştir kartı, oyunun akış yönünü değiştirir. Aynı renk kart veya farklı renkten aynı kart üzerine atılabilen bu kart, oyun başı açılırsa önce kağıtları dağıtan kişi oynar ve oyun sağa doğru devam eder. Dört farklı kart grubunda 2’şer adet bulunur.

El Geçer kartı, bir sonraki oyuncunun oynamasını engeller. Bu kart da aynı renk kart veya farklı renkte aynı kart üzerine oynanabilir. Oyun başında açılırsa kartları dağıtan kişinin solundaki oyuncu atlanır ve oyun devam eder. Dört farklı renk grubunda 2’şer adet bulunur.

Joker kartını kullanan oyuncu oyundaki kart rengini belirleyebilir. Başka bir kartla oynanabilse dahi oyuncu isterse bu kartı atabilir. Oyunun ilk açılan kartı Joker olursa, kartları dağıtan kişinin solundaki oyuncu kart rengini belirler. Toplam 4 adet bulunur.

4 Kart Al & Joker kartını oynayan oyuncu oyunda devam edilecek kart rengini belirler. Bu oyuncudan sonraki kişi, çekme destesinden 4 kağıt çeker ve o el oynayamaz. Bu kartın oynanabilmesi için oyuncunun elinde yerdeki kağıda uygun bir kağıt olmaması gerekir. Eğer bu kart oyunun başında açılırsa kart ortaya atılır ve yeni bir kart seçilir. Toplam 4 adet bulunur.

Uno’da Oyun Nasıl Kazanılır?

Uno’da her kartın bir puanı vardır. El sonunda kartlarını bitiren kişi, eli kazanan kişidir. O elde diğer oyuncularda kalan kartların puanları toplanarak eli kazanan oyuncunun hanesine yazılır. 500 puana ulaşan ilk kişi oyunun galibidir.

Üzerinde sayı olan kartlar, kendi sayılarında puanlanır. 2 Kart Al 20 puan; Yön Değiştir 20 puan, El Geçer 20 puan; Joker 50 puan; 4 Kart Al & Joker 50 puan olarak puanlanır.

Uno Kartlarının Kullanım Alanları

Uno kartları, Uno oyunu için özel olarak üretilse de farklı kullanım alanlarına da sahiptir. Uno kartları ile blöf, papaz kaçtı ve pişti gibi basit kurallara sahip kart oyunları oynanabilir. Bunun yanında Uno kartları, diğer kartlarla yapılan sihirbazlık numaraları için de rahatlıkla kullanabilir. Ayrıca oyuncuların yaratıcılıklarına göre kendi oyunlarını yaratmaları için de imkan tanıyan Uno kartları, arkadaş gruplarının eğlenceli ve keyifli vakit geçirmesi için vazgeçilmezdir.

 

Barkod

746775036744

Uno

698759645001